Avokadonun Faydaları

Avokadonun lezzeti bir yana dursun, sağlığımıza onlarca faydası bulunuyor. İlk olarak Orta Amerika’da yetişmeye başlayan avokado, Inka medeniyeti tarafından ‘’testis’’ anlamına gelen ‘’ahuacatl’’ olarak adlandırıldı; bunun sebebi ise afrodizyak etkisiydi. Tabii ki tek faydası bu değildi. Avokado sağlıklı yağları, mineralleri ve antioksidanları bünyesinde bulundurduğu için, düzenli tüketiminde birçok fayda sağlıyor. İşte, dünya mutfağının vazgeçilmezi olan avokado hakkında bilinmeyenler…

Avokado; yirmiye yakın mineral, vitamin ve omega-3 yağ çeşidini bünyesinde bulundurmaktadır. 100 gram avokadoya baktığımız zaman; %10 E vitamini, %13 B6 vitamini, %14 B5 vitamini, %14 potasyum, %17 C vitamini, %20 folik asit ve %26 K vitamini olduğunu görürüz. Bunlara ek olarak; B1, B2, magnezyum, manganez, demir ve bakır gibi vitamin ve mineralleri de içeriğinde bulundurur.

Kilo kontrolü sağlamak için birebirdir
Avokadonun, düzenli-egzersiz-ve-kilo-kontrolunun-sagliginizda-yaratacagi-8-mukemmel-etki.1252.aspx”>kilo kontrolü sağlamak isteyenler için diyetlerde yer aldığını duymuşsunuzdur.

Diyetlerde yer almasının nedenleri arasında, lezzetli olması ve tokluk hissi vermesi bulunuyor.

Avokadonun tokluk hissi vermesinin en büyük nedeni ise içeriğinde bulunan guacamole maddesi.

Avokadonun içeriğinde bulunan K, E, D, A, beta karoten, likopen gibi vitamin ve mineraller; yağda çözünerek alınan vitaminlerden maksimum oranda faydalanmamızı sağlar. Araştırmalar, avokado tüketmenin bu emilimi 15 kata kadar artırabileceğini göstermektedir.

Göz sağlığı için birebirdir
Avokado, içeriğinde bulunan zeaksantin ve lutein ile göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu iki madde, yaşlılık ile gelen belirtilerin azalmasında ve hasarların hafiflemesinde oldukça önemlidir.

Depresyona karşı etkilidir
Folik asitin insanlar üzerindeki etkisinden neredeyse hepimiz haberdarız. İşte iyi bir folik asit kaynağı olan avokado, depresyon riskini azaltmada etkili bir meyvedir. Bunun yanı; sıra ruh haliyle birlikte uyku, iştah düzenlemelerinde de oldukça etkilidir.

Sindirim için faydalıdır
Bir avokado, ağırlığının %7’si oranında fiber içermektedir. Diğer meyve ve sebzelere baktığımız zaman bu oranın oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Peki, fiber tüketmenin sağlığımıza olan faydası nedir? Yeterli oranda fiber tüketmek kan şekerini düzenler, bağırsaklardaki iyi bakterileri besler ve kilo kaybını destekler.

Avokadonun diğer faydaları:
İşte, avokadonun diğer faydaları:

Avokadonun kalp sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.
Birçok araştırma avokadonun bazı kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olduğu yönündedir.
Avokado, magnezyum ve potasyum miktarı açısından zengin olduğu için kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.
Avokado A, C ve E vitaminleri ile cilde de faydalıdır.
Avokado, saça canlılık kazandırmaktadır.
Avokadonun 100 gramında 2 gram protein bulunmaktadır.
B1, B2 protein ve magnezyum içeriği ile fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklediği için bebek maması olarak hazırlanabilir.
Avokado nefesi tazeler ve ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Avokado Salatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close Sepetim
Close Favorilere Ekle
En son görüntüledikleriniz Close
Close

Close
Navigation
Kategoriler